2012. február 29., szerda

Fűszeres tavasz

Végre, végre!!! Remélem nem kiabálom el, de végre itt a tavasz.
A hóvirágok már január végén kikandikáltak a földből, de a bújócskának csak most lett vége.




A lakásba pedig egy rózsaszín és egy lila jácinttal csempésztem be a tavaszt. Szerintem nem mutat rosszul mellette a bazsalikom és a kakukkfű sem.

2012. február 21., kedd

Kakaós csiga

Már nagyon régóta tervbe vettem, hogy sütök fini házi kakaós csigát, de valahogy mindig halogattam. Végre elkészült és mondhatom isteni lett. Andi receptje mellett döntöttem, ami tökéletes! Annyi a "hibája", hogy a hozzávalókat szorozni kell kettővel, én már így írtam le a receptet. :-)






Hozzávalók:
(1 nagy tepsihez)

Tészta:
50 dkg liszt
8 dkg puha margarin
2 tojás sárgája
6 dkg kristálycukor
1 cs. vaníliás cukor
2-3 dl tej
1 csipet só
2,5 dkg friss élesztő (én a fagyasztóból kaptam elő...és igen, az élesztőt lehet fagyasztani, csak ha kivesszük, hagyjuk, hogy magától olvadjon ki, és ne ijedjünk meg a folyós állagtól, ő még attól működni fog)
olvasztott margarin a kenéshez

Töltelék:
4 ek. cukrozatlan kakaó
/2-3 ek. cukrozott kakaó/
10 ek. cukor

Lekenéshez:
1 ek. kristálycukor
1 cs. vaníliás cukor
1,5-2 dl tej

Elkészítés:
Élesztőt felfuttatjuk kevés tejjel és cukorral.
A tej kivételével a többi hozzávalót egy tálba öntjük a felfuttatott élesztővel. A tejet fokozatosan adjuk hozzá, mert lehet a 3 dl sok lesz. Lágy tésztát kell kapnunk. Meleg helyen fél órát kelesztjük.
Közben keverjük el a tölteléket.
A tésztát nyújtsuk téglalap alakúra és kenjük meg olvasztott margarinnal, majd jól szórjuk meg a töltelékkel, majd a tésztát tekerjük fel. Vágjuk ujjnyi vastagra és helyezzük a csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe, kb. 1-2 cm távolságra. Ezután még 10-15 percig kelesszük.
Előmelegített sütőben, 160-170 fokon, légkeveréssel kb. 25 percig süssük, közben egyszer-kétszer kenegessük a tetejüket a cukros tejjel, kellemes ízt és fényt ad nekik.


Kb. 20-25 db kakaós csiga lesz belőle.

2012. február 19., vasárnap

Bogyó és ..... Baltazár

Elérkezett a Mazsolám első óvodai farsangja :-) Nála is, mint elég sok hasonló korú gyermeknél nagy kedvenc Bartos Erika bogárka csapata: Bogyó, Babóca és a többiek.

Naná, hogy  a gyermek Bogyó akart lenni, ami számomra is jó választásnak tűnt, mert nem bonyolult a jelmez. Tavaly ilyenkor még nem járt tartósan közösségbe, de azért találtunk neki két farsangi mulatságot is, ahová igen gyorsan kellett jelmezt készíteni. Akkor Baltazár akart lenni a Lelkem :-). Apa meg is hajlította drótból a szárnyak körvonalát, aztán jöhetett az univerzális folpack, és el is készült a darázsszárny. A csíkos pulóver nem lett cifrázva, kb. 2 perc alatt megvolt. Sárga öntapadós papírt csíkokra vágtam és egy sötét pulóverre ragasztottam. A csápok szívószálra rögzített folpack galacsinból készültek, fekete alkoholos filccel színezve. Ezeket felvarrtam egy sapkára és mehettünk is.





A csiga jelmez is hasonlóan egyszerű. Kék felső, zöld nadrág. A csáp (szem? Neeem, Bogyónál helyén vannak a szemek :-D) itt alufóliára ragasztott zseníliadrótból készült. Ezeket fűztem be a mama által horgolt sapiba. A csigaház nem lett okkersárga, mert a  nagy halom anyagkupac közt találtam egy igazán csigaházra hajazót. Egy sál köré hajtogattam a csíkos anyagot, majd csiga formában feltekertem, közben varrva rögzítettem. Így elég jó kis három dimenziós formát kapott. Vállpántnak 2 centi széles gumit varrtam fel három ponton. Még utolsó pillanatban újrahasznosítottam egy zöld zoknit és elkészült a hallgatag, de hűséges kis barát, a Kukacfiú :-)




2012. február 15., szerda

Itt a farsang... (I.)

... És ha már itt van, nem múlhat el fánk nélkül :-) Bevallom a szalagos fánkkal kapcsolatban csak pár éve világosodtam meg. Azt hittem -számomra logikusan :-) -, hogy a szalagos fánk a herőce (forgács) fánk. Anyukám csíkokra vágta derelyeszaggatóval, nem a hagyományos rombusz formára, lehet ez tévesztett meg. No, mindegy, bármelyik jöhet! Jut eszembe, az utóbbit is hamarosan el kell készítenem, de most jöjjön az én szalagos fánkom nem túl sok szalaggal, de persze senki sem hiányolta a családban :-)

Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 dl te
4 dkg élesztő
5 dkg porcukor
6 dkg olvasztott vaj
4 db tojássárgája

baracklekvár
porcukor

Elkészítés:
Az élesztőt a langyos tejben a porcukorral felfuttatjuk. Majd a lisztre ráöntjük a tojások sárgáját, olvasztott vajat, élesztős tejet. Összekeverjük, majd gyúródeszkán simára gyúrjuk. Ezután tálban, letakarva meleg helyen kb. fél óráig duplájára kelesztjük. Ha megkelt ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és kb. 8 cm átmérőjű kiszúróval kiszaggatjuk (én erre a célra poharat használtam). 10 percig pihentetjük. Majd a fánkok közepét ujjunkkal elvékonyítjuk. 
Forró olajban 2-3 percig sütjük a fánkok "lyukas" oldalát, fedő alatt!!! Majd a másik oldalát 1-2 percig fedő nélkül! Ettől születik meg a szalag :-)
Az olaj ne legyen túl forró, mert könnyen megbarnul a fánk, ill. a fánkok ússzanak a serpenyőben.
A kész fánkot porcukrozzuk és jóóó sok baracklekvárral töltjük.