2012. május 18., péntek

Bodza mustra

Jaj, de régen írtam, szégyellem magam. Ígérem (mondjuk nem tudom kinek, hisz még egy olvasóm sincs :-D...na jó, akkor magamnak) hogy gyakrabban posztolok.

Ezt muszáj, hisz' most van aktualitása. Kb. 1 hete tűzvészként terjedt a hír a neten - hú, de túlzok-, "csak" egy fb csoportban, hogy virágzik a bodza. Megrémültem, mert semmi esetre sem akarok a bodzavirágzásról lemaradni, mert a nagyszerű bodzaszörp mellett, gyakran fogyasztunk teát, amibe szintén kerül szárított virág. Állítólag remek influenzás időszakban.

Lényeg a lényeg, hogy járt az agyam, de nem rémlett, hogy egy fia nyílott virágú bodzabokrot is láttam volna. Aztán valamelyik nap a lelőhelyem felé autóztam és megnyugodva vettem tudomásul, hogy mosd kezd pattani a bimbó.
Azt nyilván írnom sem kell, hogy ne az út mentén található bokrokról szüreteljünk, hanem menjünk beljebb.
Azért azt itt megjegyezném, hogy ezzel is csínján, mert tavaly konkrétan lőttek rám. Jó-jó, nyilván nem rám, és nem is volt közel az erdő, de marhára megijedtem, mikor meghallottam a lövést. Gyorsan telefonáltam is Férjnek, ha 10 percen belül nem jelentkeznék, akkor jöjjön ide meg ide :-)....Hát nem lett szerencséje, jelentkeztem negyed óra múlva :-D

No, amíg el nem készül az idei adag, tessék egy tavalyi kép nyálcsorgatónak :-)

ja, és még egy infó, a virágokat legjobb a nagy melegben szedni, akkor a legzamatosabbak :-)


2012. április 16., hétfő

Répahal

Egy kis kreatív még a húsvéti témához. Talán a pinterest-en láttam az ötletet.
Hozzávalók:
celofán
zöld krepp-papír
olló
tűzőgép
fóliahegesztő

A celofánból a hegesztő segítségével hegyes tölcséreket gyártottam, majd megtöltöttem őket "goldfish"-el, bekötöztem, majd a kreppből köröket szabtam és bevagdostam. Ezt már csak tűzőgéppel fogattam a répához.
Nagy sikert aratott a tojások mellett a kertben.



2012. április 7., szombat

Húsvéti üdvözlet!

Abban a korban van a gyermekem, hogy már lehet vele kreatívkodni, aminek külön örülök, mert mostanában nem sűrűn hódolok eme kedvtelésemnek, talán csak a konyhában.

Egyszerű, de nagyszerű képeslapot készítettünk a rokonoknak, barátoknak.
Nem kell más hozzá csak dekorkarton, krepp-papír és ragasztó.
A krepp-papírokat kb 4x4cm-es darabokra vágjuk, majd mehet a galacsingyártás, aztán a kartonpapíron egy tojás formát beragasztózunk (persze lehet nyúl, bárány, stb is, mi maradtunk az alapoknál :-D) és röppenhetnek rá a galacsinok.
Bevallom a ragasztás nálunk ragasztópisztollyal történt, mert ugyan tele vagyunk stift-tel, folyékony ragasztóval, de egyet sem találtam.
Így jobb is volt, mert kentem egy csíkot és csak rá kellett szórni egy adott színt, és már kész is volt a decens, csíkos hímes tojás. Mikor meg már a Törpe unta a banánt mehetett vegyesen.

Boldog Húsvétot Kívánok!


2012. március 18., vasárnap

Rácsos linzer

Vágytam is rá, és a hozzávalók is mind fellelhetőek voltak itthon.
Úgyhogy, nem is ragozom, mert még elcsábulok a konyhába egy szeletre, így este 9-kor :-D

Hozzávalók:
30 dkg liszt
20 dkg darált dió
25 dkg vaj
15 dkg porcukor (de lehet kevesebb is, ha nagyon édes a lekvár)
1 tojás
1 kanál tejföl
1 cs. sütőpor

töltelékhez: 15-20 dkg lekvár (Én most szilva- és baracklekvárt használtam vegyesen)

A lisztet, diót, sütőport összekeverjük, majd a vajat belemorzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, tojást, tejfölt. Gyorsan összedolgozzuk, majd a hűtőben 1/2-1 órát pihentetjük. A tészta 2/3 részével kibélelünk egy pite formát, villával megszurkáljuk, majd lekvárral megtöltjük.A megmaradt tésztát vékony csíkokra sodorjuk és rácsként a tésztára helyezzük. Légkeveréses sütőben, kb. 170 C-on 20-25 percig sütjük.

2012. március 15., csütörtök

Magyar vs Olasz

Mióta gyermekem van, azóta kokárda terén kezdek rendezetté válni. Korábban mindig 15-én reggel túrtam a varrósdobozt, hogy szert tegyek egy kis darab nemzeti színű szalagra. 3 éve már van jó néhány kokárdánk, és még azt is tudom, hogy hol keressem.
Persze idén ez nem volt elég. Fejembe vettem, hogy most már tényleg valódi nemzeti kokárdát hordunk, ahol belül van a piros szín, majd jön a fehér és aztán a zöld. Ahhoz nem volt kedvem, hogy a meglévő kokárdákat újra bontsam és varrjam, más alternatívát kerestem. A neten láttam is pár jó ötletet, ami inspirált. Volt itthon vékony filc anyagom, és kerestem 1-2 könnyen felhasználható hímzés mintát.




Férj a nagy forgatagban elhagyta a sajátját, amiről sajnos fotó sem készült. :-(

2012. február 29., szerda

Fűszeres tavasz

Végre, végre!!! Remélem nem kiabálom el, de végre itt a tavasz.
A hóvirágok már január végén kikandikáltak a földből, de a bújócskának csak most lett vége.




A lakásba pedig egy rózsaszín és egy lila jácinttal csempésztem be a tavaszt. Szerintem nem mutat rosszul mellette a bazsalikom és a kakukkfű sem.

2012. február 21., kedd

Kakaós csiga

Már nagyon régóta tervbe vettem, hogy sütök fini házi kakaós csigát, de valahogy mindig halogattam. Végre elkészült és mondhatom isteni lett. Andi receptje mellett döntöttem, ami tökéletes! Annyi a "hibája", hogy a hozzávalókat szorozni kell kettővel, én már így írtam le a receptet. :-)






Hozzávalók:
(1 nagy tepsihez)

Tészta:
50 dkg liszt
8 dkg puha margarin
2 tojás sárgája
6 dkg kristálycukor
1 cs. vaníliás cukor
2-3 dl tej
1 csipet só
2,5 dkg friss élesztő (én a fagyasztóból kaptam elő...és igen, az élesztőt lehet fagyasztani, csak ha kivesszük, hagyjuk, hogy magától olvadjon ki, és ne ijedjünk meg a folyós állagtól, ő még attól működni fog)
olvasztott margarin a kenéshez

Töltelék:
4 ek. cukrozatlan kakaó
/2-3 ek. cukrozott kakaó/
10 ek. cukor

Lekenéshez:
1 ek. kristálycukor
1 cs. vaníliás cukor
1,5-2 dl tej

Elkészítés:
Élesztőt felfuttatjuk kevés tejjel és cukorral.
A tej kivételével a többi hozzávalót egy tálba öntjük a felfuttatott élesztővel. A tejet fokozatosan adjuk hozzá, mert lehet a 3 dl sok lesz. Lágy tésztát kell kapnunk. Meleg helyen fél órát kelesztjük.
Közben keverjük el a tölteléket.
A tésztát nyújtsuk téglalap alakúra és kenjük meg olvasztott margarinnal, majd jól szórjuk meg a töltelékkel, majd a tésztát tekerjük fel. Vágjuk ujjnyi vastagra és helyezzük a csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe, kb. 1-2 cm távolságra. Ezután még 10-15 percig kelesszük.
Előmelegített sütőben, 160-170 fokon, légkeveréssel kb. 25 percig süssük, közben egyszer-kétszer kenegessük a tetejüket a cukros tejjel, kellemes ízt és fényt ad nekik.


Kb. 20-25 db kakaós csiga lesz belőle.

2012. február 19., vasárnap

Bogyó és ..... Baltazár

Elérkezett a Mazsolám első óvodai farsangja :-) Nála is, mint elég sok hasonló korú gyermeknél nagy kedvenc Bartos Erika bogárka csapata: Bogyó, Babóca és a többiek.

Naná, hogy  a gyermek Bogyó akart lenni, ami számomra is jó választásnak tűnt, mert nem bonyolult a jelmez. Tavaly ilyenkor még nem járt tartósan közösségbe, de azért találtunk neki két farsangi mulatságot is, ahová igen gyorsan kellett jelmezt készíteni. Akkor Baltazár akart lenni a Lelkem :-). Apa meg is hajlította drótból a szárnyak körvonalát, aztán jöhetett az univerzális folpack, és el is készült a darázsszárny. A csíkos pulóver nem lett cifrázva, kb. 2 perc alatt megvolt. Sárga öntapadós papírt csíkokra vágtam és egy sötét pulóverre ragasztottam. A csápok szívószálra rögzített folpack galacsinból készültek, fekete alkoholos filccel színezve. Ezeket felvarrtam egy sapkára és mehettünk is.





A csiga jelmez is hasonlóan egyszerű. Kék felső, zöld nadrág. A csáp (szem? Neeem, Bogyónál helyén vannak a szemek :-D) itt alufóliára ragasztott zseníliadrótból készült. Ezeket fűztem be a mama által horgolt sapiba. A csigaház nem lett okkersárga, mert a  nagy halom anyagkupac közt találtam egy igazán csigaházra hajazót. Egy sál köré hajtogattam a csíkos anyagot, majd csiga formában feltekertem, közben varrva rögzítettem. Így elég jó kis három dimenziós formát kapott. Vállpántnak 2 centi széles gumit varrtam fel három ponton. Még utolsó pillanatban újrahasznosítottam egy zöld zoknit és elkészült a hallgatag, de hűséges kis barát, a Kukacfiú :-)




2012. február 15., szerda

Itt a farsang... (I.)

... És ha már itt van, nem múlhat el fánk nélkül :-) Bevallom a szalagos fánkkal kapcsolatban csak pár éve világosodtam meg. Azt hittem -számomra logikusan :-) -, hogy a szalagos fánk a herőce (forgács) fánk. Anyukám csíkokra vágta derelyeszaggatóval, nem a hagyományos rombusz formára, lehet ez tévesztett meg. No, mindegy, bármelyik jöhet! Jut eszembe, az utóbbit is hamarosan el kell készítenem, de most jöjjön az én szalagos fánkom nem túl sok szalaggal, de persze senki sem hiányolta a családban :-)

Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 dl te
4 dkg élesztő
5 dkg porcukor
6 dkg olvasztott vaj
4 db tojássárgája

baracklekvár
porcukor

Elkészítés:
Az élesztőt a langyos tejben a porcukorral felfuttatjuk. Majd a lisztre ráöntjük a tojások sárgáját, olvasztott vajat, élesztős tejet. Összekeverjük, majd gyúródeszkán simára gyúrjuk. Ezután tálban, letakarva meleg helyen kb. fél óráig duplájára kelesztjük. Ha megkelt ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és kb. 8 cm átmérőjű kiszúróval kiszaggatjuk (én erre a célra poharat használtam). 10 percig pihentetjük. Majd a fánkok közepét ujjunkkal elvékonyítjuk. 
Forró olajban 2-3 percig sütjük a fánkok "lyukas" oldalát, fedő alatt!!! Majd a másik oldalát 1-2 percig fedő nélkül! Ettől születik meg a szalag :-)
Az olaj ne legyen túl forró, mert könnyen megbarnul a fánk, ill. a fánkok ússzanak a serpenyőben.
A kész fánkot porcukrozzuk és jóóó sok baracklekvárral töltjük. 






2012. január 18., szerda

Zabpelyhes csokis keksz

Már régóta a konyhaszekrényben árválkodott a zabpehely. Vettem, hogy legyen, de igazából nem vagyok oda érte, ezért próbáltam hasznosítani. Mivel a csoki csúszik, éreztem, hogy ezzel a kombinációval nem lehet probléma.




Hozzávalók: kb. 40 darabhoz

-15 dkg vaj
-csipetnyi só
-12 dkg cukor
-1 tojás
-15 dkg zabpehely
-10 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
-10 dkg étcsokoládé (most fele étcsoki, fele apróra vágott narancshéj)
- fél tasak sütőpor

Elkészítés:
- A puha vajat a sóval habosra keverjük, majd a cukorral szintén kikeverjük. Tojást hozzáadjuk.
-Belekeverjük a sütőporral,zabpehellyel elkevert lisztet, a csokit és a narancshéjat.
-Majd hűtőbe tesszük 1/2-1 órára.
-Kis gombócokat formázunk, széles pengéjű késsel korongokká lapítjuk őket, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük őket.
-Előmelegített, 170-180 ˚C-os sütőben kb. 12 perc alatt készre sütjük őket.




Eredeti recept innen

2012. január 12., csütörtök

Boldog új esztendőt! Boldog szülinapot, Öcsikém!



Öcsém szülinapjára készült ez a csíkos-csokis torta. Nem egészen ilyet akartam készíteni, de  a neten való kutakodás közben leltem rá, és megtetszett. Étcsokis, gesztenyés és tejcsokis krémmel, kevés tészta, sok-sok krém :-) Receptet nem írom le, hisz a forrást úgyis megjelölöm, sőt két helyen is megtaláltam.
Amivel kiegészíteném, a torta palástjára "szabott" piskótadarabok kicsit "összemennek", én ezzel nem számoltam, pedig már nem is volt langyos a piskóta, mikor béleltem a tortaformát (nálam kartonpapírból). Szóval érdemes pár mm-t ráhagyni.
Illetve még annyi, hogy nekem az étcsokis krém kicsit kemény lett, a többibe már kevesebb mascarponét raktam (mivel már a zselatin fixet nem tudtam kivarázsolni a krémből).




Forrás:
http://mennyeimanna.blogspot.com/2008/07/csokimousse-gesztenyemousse-torta_31.html
http://www.macikonyha.com/2007/03/csokimousse-gesztenyemousse-torta.html

Na, jó...

Lesz blogom, mert szinte mindenkinek van, nem lesz blogom, mert szinte mindenkinek van...ez tart úgy 2 éve...aztán csak lett, vagyis inkább lesz. Egyébként a fő ok: magam noszogatása. Notórius halogató vagyok, aztán a cél előtt begyorsulok,  ez nem jó, nagyon nem. Ezt a családom is, leginkább a férjem tudja megerősíteni. Próbál a nagyobb események előtt lebeszélni legalább a fele tervemről, aztán ha feladta, inkább elkerül, mert úgy mindenki jobban jár :-)
Szóval úgy tervezem, hogy a blog írása, ill. nem írása, majd sürgetni fog, és a tervezett dolgaim testet öltenek :-)...no, majd meglátjuk.